top of page
סמל קרב מגע לחימה ישראלית krav maga israeli fighting logo

איך לבחור חוג אומנות לחימה או הגנה עצמית?

שנייה לפני שאתם מחליטים להרשם לחוג הגנה עצמית או אומנות לחימה, או מחליטים לרשום את הילד שלכם לחוג שכזה,  חשוב שתקדישו כמה דקות כדי להבין את ההבדלים בין אומנויות הלחימה השונות כדי שתבחרו את מה שנכון עבורכם או עבור הילד שלכם. ההיצע הקיים היום הינו רחב וכולל אומניות לחימה רבות כגון: ג׳ודו, קאראטה, ג׳יוג׳יטסו ברזילאי, mma, אגרוף תאילנדי, אגרוף, קפוארה, טאקוונדו, קונג פו וקרב מגע. חשוב לנו להדגיש כי אנחנו מלאי כבוד כלפי אומניות הלחימה האחרות ורבים מהחברים הטובים שלנו הינם מורים ומדריכים מעולים לקראטה, ג׳ודו, ג׳יגוטסו ברזילאי, mma, טקוונדו ועוד ונשמח להמליץ לכם עליהם. בבית הספר שלנו יש לא מעט תלמידים שבמקביל לומדים קרב מגע ועוד אומנות לחימה נוספת ואנחנו מעודדים זאת. בסופו של דבר לכל אומנות לחימה ישנה יתרונות וחסרונות בהשוואה לאומנות לחימה אחרת, ויש לבחור את האומנות הלחימה הנכונה בהתאם לצרכים שלך או הילד שלך.  

כדי להבין את הצרכים שלך או של הילד שלך יש להבין את ההבדלים בין אומנות לחימה תחרותית ללא תחרותית וכן את ההבדל בין אומנות לחימה מסורתית לבין אומנות לחימה מתחדשת.

הענקת דרגה בחוג קרב מגע והגנה עצמית ברעננה של בית הספר לקרב מגע לחימה ישראלית

מה ההבדל בין אומנות לחימה תחרותית ללא תחרותית?

ככלל ניתן לחלק את אומניות הלחימה השונות לתחרותיות ולא תחרותיות, ולהבחנה הזו ישנה משמעות בהיבט של התכנים, האווירה, והתכלית של האימון.  

באומנות לחימה תחרותית, האימון יתמקד בהצלחה בתחרות, בהתאם לחוקים של התחרות. למשל בג׳יאוג׳יטסו ברזילאי, ג׳ודו או mma תמצא את עצמך רוב האימון מתאבק בקרקע עם מתאמן אחר, ומתרגל תרחישים שיתכן ויתקיימו בתחרות, אבל חשוב שתבינו שתרגולים כאלה אינם טובים להגנה עצמית וקרב רחוב, שכן אינם נותנים מענה למכות ידיים, בעיטות או תקיפות עם סכין כמו שנמצא עצמנו מתרגלים לא מעט בקרב מגע. חשוב שלא תשלו את עצמכם כי אימון מסוג זה יתן לכם איזשהו יתרון ברחוב בעוד שאתם משקיעים את מירב זמנכם בללמוד ריתוקים, חניקות ובריחים בקרקע.  חשוב עוד להבין שכל התחרויות המאושרות הינן כאלה שיש בהם חוקים שהמטרה שלהם היא לשמור על המתמודדים חיים ועל כן הם מייצרים חוקים שמחייבים את המתאמן להתאמן בהתאם לחוקים. למשל בתחרויות של קאראטה וטאקוונדו מכות הידיים (האגרופים) הינם לגוף בלבד, ככה שהמתאמן לא יתרגל כיצד להגן על ראשו, וגם בסבירות גבוהה בקרב אמיתי יכה לגוף כי זהו האופן בו הוא רגיל להכות. כלומר מתאמן בקראטה או טאקוונדו יהיה טוב מאוד בתחרויות קארטה וטאקוונדו אבל מנגד לא יהיה מוכן לזירה ששונה מהתחרות שהוא רגיל אליה, כמו למשל זירת הרחוב. 

נקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון בהצטרפות לאומנות לחימה תחרותית היא האווירה באימון. מצטרף לקבוצה תחרותית צריך לקחת בחשבון כי האווירה תהיה תחרותית ולא שוויונית והדבר עוד יותר משמעותי כאשר מדובר בחוג לילדים, שכן אז ילדים מסוימים יכולים למצוא את עצמם כשקי חבטות עבור האלופים שבדרך.

שאלה ששואלים אותנו לא מעט היא למה קרב מגע אינו תחרותי והסיבה נגזרת ממה שהסברנו בדוגמאות הקודמות. ראשית לצערנו בקרב רחוב אין חוקים, ואם נהפוך את הקרב מגע לתחרותי הרי שבאותו רגע כבר לא נצליח לאמן את עצמנו לקרב רחוב כי נצטרך להגביל את עצמנו לחוקי התחרות. סיבה שנייה שאנחנו מתנגדים לאלימות מכל סוג שהיא, ומבחינתנו גם תחרות של אלימות היא אלימות, ולא יעלה על הדעת שנקבל את זה שאחד שמח כאשר החבר שלו שוכב על המזרון, זה מנוגד לערכים שלנו, ובפרט לאור העובדה שקרב מגע היא שיטה יהודית ישראלית. סיבה שלישית היא האווירה במזרון והמטרה שלנו. המטרה שלנו היא ללמד כל אחד כיצד להגן על עצמו, וברגע שיש תחרויות, גם אם נשתדל הרי שבסופו של דבר נשקיע בזה בעל הסיכויים הגדולים ביותר לנצח בתחרות, ולא ניתן יחס שווה לכולם. 

מה ההבדל בין אומנות לחימה מסורתית לאומנות לחימה מתחדשת?

באומנות לחימה מסורתית יעשה ניסיון לחקות את אותם תנועות שבוצעו על ידי אומן לחימה כלשהו בעבר מתוך הערכה וכבוד לתנועות של אותו מאסטר שחי לפני שנים רבות. למשל בקראטה מסורתי ישנו את אלמנט הקאטה בו התלמיד מנסה לחקות סדרה של תנועות באופן מאוד מסויים ומדוייק כאשר לפעמים הקאטה מייצגת רעיון או דימוי. חשוב לשים לב שתרגול מסוג זה לא יקדם את התלמיד לטובת הגנה עצמית וקרב רחוב. אומנות לחימה מסורתית נוספת היא ג׳יאוגיטסו, שבמקור היא אומנות לחימה לטובת הגנה עצמית, אולם היא נוצרה בתקופה של הסמוראים, ביפן, כאשר הסמוראים היו עם שריון, כך שהפעולות היעילות היו שימוש בבריחים, אולם כיום אנשים אינם מסתובבים עם שריון ועל כן התנועות של הגיאוגיטסו אינן יעילות ואף מסכנות את האדם בזמן עימות שכן חשוף למכות. 

באומנות לחימה מתחדשת כמו קרב מגע, ישנו ניסיון תמידי למצוא את התנועה הנכונה שתעזור לנו לטובת הגנה עצמית. למשל בראשית הדרך הקרב מגע לקח תנועות מג׳יאוג׳יטסו אבל אז הסתבר שהתנועות האלו לא מתאימות לטובת הגנה עצמית לאנשים ללא שריון ומיגון, והן שונו לתנועות שמתאימות יותר להגנה עצמית בסביבה של המזרח התיכון.  

שורה תחתונה...אז מה לבחור?

אם השאיפה שלך היא להתחרות ולהיות אלוף בג׳ודו, קארטה, טאקוונדו, אגרוף, אגרוף תאילנדי או ג׳יאוגיטסו ברזילאי או mma אז הכי נכון עבורך יהיה להרשם לאחד החוגים האלו, ואם מדובר בילד שלך אז לרשום אותו לחוג מותאם לילדים של אחת השיטות. שימו לב להתרחק מכל אלו שאומרים לכם בטלפון שהם מלמדים הכל, שהם מלמדים שילוב של כל הדברים. אין דבר כזה ומי שמציג מצג שווא כזה אינו מקצועי שכן כל שיטה דורשת את הזמן שלה, שלרוב נמשך שנים. אם השאיפה שלך היא לעשות משהו מסורתי הייתי ממליץ בחום על קארטה, או קפוארה. ואם השאיפה שלך היא לדעת כיצד להגן על עצמך או על שהילד שלך ידע איך להגן על עצמו כנגד כל סיטואציה אפשרית אז הייתי נרשם לקרב מגע. 

האם ניתן להסביר בכמה מילים מה זה קרב מגע?

ברך לפשעה כחלק מתרגיל הגנה עצמית של קרב מגע לחימה ישראלית

קרב מגע היא אומנות לחימה שמטרתה הגנה עצמית. היא נוסדה על יד אימי ליכטנפלד, ניצול שואה, שנדרש להגן על עצמו כנגד גילויי אנטישמיות בברטיסלבה, ולימד את חבריו היהודים כיצד להגן על עצמם, ולאחר מכן הצטרף לפלמ״ח והחל ללמד קרב מגע. היום בקרב מגע אנחנו מלמדים מעל 350 תרגילים שונים כנגד כל סיטואציה אפשרית ממכות ידיים, רגליים, חניקות, חביקות, איומים בקרקע, איומי סכין, תקיפות סכין, אלה ואיומי אקדח. קרב מגע היום היא השיטה הנבחרת על ידי יחידות הביטחון בארץ ובעולם והיא השיטה הנפוצה ביותר להגנה עצמית בארה״ב ואירופה. קרב מגע היא אומנות לחימה מתחדשת ולא תחרותית. הגישה בקרב מגע היא מדעית במובן שאם תרגיל אינו עובד, או במידה וישנו תרגיל טוב יותר הרי שנלמד את התרגיל החדש על פני תרגיל ישן שאינו יעיל. 

כיצד לבחור בית ספר לקרב מגע?

שחרור מאיום סכין מן הצד כחלק מתרגיל הגנה עצמית של קרב מגע לחימה ישראלית

חשוב לבחור בית ספר ששייך לשושלת של קרב מגע, כלומר שבין המדריך לבין אימי ז״ל ישנו קשר ישיר. למשל אביעד סגל הוסמך על יד אלי אביקזר ז״ל שהיה החגורה הבכירה ביותר של אימי ליכטנפלד ז״ל, ושהיה אחראי על לימודם של רוב המורים של הקרב מגע כיום. שנית חשוב לבחור בית ספר שמשוייך לעמותה מסודרת ומוכרת של קרב מגע. בנוסף חשוב שישנו סילבוס מסודר, ושניתן להתרשם שישנם חוגי ילדים, נוער, מבוגרים, נשים, ושלכל קבוצה ישנה תוכנית מותאמת. בנוסף חשוב להגיע לשיעור ניסיון כדי להתרשם מהמורה ומהאווירה. לצערנו בשל ההצלחה של הקרב מגע ישנם הרבה מאוד מורים שמציגים עצמם כמורים לקרב מגע, בעוד שאין להם הסמכה בתחום. חשוב להדגיש שמי שהיה מדריך קרב מגע בצבא, אין זה אומר שהוא מוסמך להדרכה באזרחות. ההסמכה של מדריך הקרב מגע הצבאי היא מאוד מצומצמת (בעיקר מכות נשק), ואינה מתאימה להדרכה אזרחית. 

אם יש לכם שאלות נוספות או נדרשים לייעוץ נשמח לעמוד לרשותכם בטלפון 054-4934038

  • Instagram
  • Facebook Social Icon
bottom of page